Ptasia Wyspa
Wydarzenia







Wzruszająca historia Maleny i Klepetana, która jednak już się zakónczyła. :(

Nie znamy dalszych losów Pana Stjepana Vokića, który bardzo przeżył odejśćie i Malenki i Klepetana.
Może ktoś coś wie ?


Białowieża
Tym razem nie będzie o ptakach. Charakter wycieczki oraz pora roku (koniec grudnia) nie pozwoliły nam na chodzenie po leśnych ostępach. Ale Białowieża to przecież także inne atrakcje. A przede wszystkim - żubry.


Pokaż Białowieża na większej mapie

Dzisiejsza Puszcza Białowieska, to kompleks lasów o obszarze 150 tys. ha położona pograniczu Polski i Białorusi. Część zachodnia, znajdująca się w Polsce, zajmuje 62,5 Obrazektys. ha. Początki Parku Narodowego wiążą się z wyprawą grupy uczonych pod wodzą prof. Władysława Szafera, w kwietniu 1919 roku, do Białowieży. Celem było Obrazeksprawdzenie, czy zachowały się jeszcze w Puszczy żubry. Żubrów już nie zastano, lecz wynikiem wyprawy było podjęcie starań o ochronę fragmentu prastarej kniei w postaci parku narodowego. Podjęte starania przyniosły efekt w postaci utworzenia w dniu 29 grudnia 1921 r. leśnictwa "Rezerwat", przekształconego w 1924 r. w nadleśnictwo o tej samej nazwie.
W 1932 r. nadleśnictwo "Rezerwat" przekształcono w "Park Narodowy w Białowieży" o obszarze 4693,24 ha w całości objęty ochroną ścisłą.
Żubry to największe zwierzęta Europy. Do I wojny światowej ich jedyną ostoją w Europie była Puszcza Białowieska. Ostatni, żyjący na wolności, żubr zginął Puszczy na początku 1919r. Ocalały jedynie żubry w hodowlach zamkniętych - zwierzyńcach i ogrodach zoologicznych. Na koniec 1924r ich liczba wynosiła 54 szt., z czego tylko 3 osobniki w Polsce. Stanowiły one prywatną własność księcia von Pless w Pszczynie. Od 1929 r rozpoczęto próby restytucji żubra w Białowieży. Niestety, pierwsze próby były nieudane - sprowadzane osobniki były za stare lub ginęły w walce. Dopiero Obrazekskojarzenie w 1936r pszczyńskiego byka Plischa ze Szwedką Biscayą przyniosło oczekiwany efekt w postaci cielaka, a do wybuchu II wojny w Puszczy było już 16 sztuk żubrów. Wszystkim udało się ocaleć. Natychmiast po wyzwoleniu zapewniono zwierzętom troskliwą opiekę i rezerwat hodowlany wrócił do normalnej pracy.
Obecny rezerwat pokazowy żubrów o pow. 27,9 ha powstał w 1937 r. i początkowo był miejscem restytucji tarpana leśnego. Od chwil i zaniechania w tym rezerwacie prac nad restytucją tarpanów i utworzenia w 1955 r. zagrody dla żubrów rezerwat ten spełnia
Obrazekrolę obiektu turystycznego i edukacyjnego. W rezerwacie, w warunkach zbliżonych do naturalnych, można zobaczyć nie tylko żubry, ale i koniki polskie typu tarpana, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie (krzyżówka żubra z bydłem domowym) oraz wilki. Zwierzętom nie przeszkadza obecność ludzi, niektóre nawet chętnie pozują do fotografii. A wśród zwiedzających zdarzają się śmiałkowie, którzy koniecznie chcą pogłaskać sarenkę ,pomimo zakazu wkładania rąk za ogrodzenie (ręce na fotografii nie należą do do mnie, ani do żadnej z towarzyszących mi osób).
W Białowieży działa także Muzeum Przyrodniczo-Leśne, które jest najstarszym muzeum w polskich parkach narodowych. Jego tradycje sięgają okresu międzywojennego, a w swoich zbiorach posiada wiele cennych kolekcji naukowych i rzadkich okazów.Prezentowane są w nim zbiory przyrodnicze z dziedziny zoologii, botaniki, historycznego użytkowania Puszczy oraz procesy ekologiczne charakterystyczne dla Białowieskiego Parku Narodowego.
Osoby, które zawitają do Białowieży o innej porze roku niż ja ( a więc od wiosny do jesieni) mogą pospacerować po Puszczy, wybierając jedną z dostępnych ścieżek edukacyjnych, np. Uroczysko Stara Białowieża (Szlak Dębów Królewskich - grupa 24 pomnikowych dębów, noszących imiona polskich władców), Kładka Żubra - trasa biegnąca przez najbardziej charakterystyczne drzewostany i zarastające łąki, czy Miejsce Mocy otoczone tajemną sławą. Na pewno w czasie wędrówki napotkamy masę ciekawych roślin i ... ptaków.
Obrazek
Rezerwat, jak i ścieżki przyrodnicze, można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem. Ja polecam tę drugą opcję - osoby oprowadzające to zazwyczaj "ludzie lasu", często leśnicy, którzy świetnie znają zwyczaje zwierząt, ciekawie o nich opowiadają i potrafią odpowiedzieć na każde pytanie. Zwiedzanie muzeum odbywa się tylko w grupach z przewodnikiem.

W celu powiększenia zdjęcia należy najechać myszką na obrazek

Nadesłany przez Bazylię
Dodane przez gersenda dnia grudnia 13 2010 11:59:06
1678 Czytań Drukuj
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 20
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 66
Nieaktywowany Użytkownik: 66
Najnowszy Użytkownik: TomasS
Witaj na Ptasiej Wyspie !


Twój adres IP to:

Kontakt
Poczta
Księga gości
Księga gości
Dzisiaj jest
Godzina
''''''''''''''''''''
Stats
......................................
eXTReMe Tracker
Tłumacz

Translator:

Tłumaczenie strony FranceTłumaczenie strony GermanyTłumaczenie strony English

Tłumaczenie strony RomaniaTłumaczenie strony HungaryTłumaczenie strony Russia