Wzruszająca historia Maleny i Klepetana, która jednak już się zakónczyła. :( Nie znamy dalszych losów Pana Stjepana Vokića, który bardzo przeżył odejśćie i Malenki i Klepetana. Może ktoś coś wie ?
Ptasie powroty 2013
3 marca 2013r.
Marzec przywitał nas prawdziwie wiosenną, słoneczną pogodą. Nad Cieśniną Gibraltarską trwają już wiosenne przeloty ptaków. Część ptaków zatrzymuje się, dla regeneracji sił, na polach wokół Tarify, w Hiszpanii, część leci dalej. Co roku, przelatuje przez Cieśninę Gibraltarską ponad 120 tysięcy bocianów : Link . 21 marca, rozpocznie się w Polsce VIII wiosenna edycja międzynarodowego projektu Spring Alive ! Każdy będzie mógł opisać swoje obserwacje na : Blogu Wiosny.
W polskich bocianich gniazdach, w których działaja kamery, nie widać prawie śladów zimy.
W Niemczech, oprócz zimujących tam zwykle bocianów, pojawiły się już te, które wróciły z zimowisk. Jest już para bocianów z Rheinmünster, są obydwa bociany w Münster, w Curslack jest już Rolf i Maria, wróciły też bociany z Zusenhofen i Gunzenhausen. Pokazał się też bocian w Vacha. Wczoraj, w Knittelsheim, wszystkie gniazda były już zajęte.
Bociany z Rheinmünster, musiały wczoraj nawet odpędzać intruzów:
Również w Szwajcarii, do gniazda w Sempach, powrócił gospodarz.
Pani bocianowa z gniazda w Ankeveen, w Holandii, już czuje wiosnę. W nocy, 2 marca, wykonała w gnieździe piękny taniec : Dansende vrouwtjes ooievaar
W tym roku, podglądamy bociany z Ankeveen na stronie projektu Holenderskiej Organizacji Ochrony Ptaków, Beleef de Lente.
Tymczasem, zjawisko zmiany wzorców migracji wśród bocianów i coraz częstsza rezygnacja z ryzykownego przelotu do Afryki, zainteresowała naukowców. Postanowiono zbadać zachowanie bocianów, w ramach nowego projektu Uniwersytetu East Anglia. Od 1980 roku, coraz więcej bocianów rezygnuje z corocznej migracji, na zimę, z Europy Północnej do Afryki. Zamiast tego pozostają w Hiszpanii i Portugalii, żywiąc się na wysypiskach śmieci. W projekcie bierze udział 15 dorosłych bocianów, złowionych w Portugalii i zaopatrzonych w rejestratory GPS. Naukowcy będą badać związek między zmianami klimatycznymi i nawykami żywieniowymi, aby przewidzieć przyszłe rozmieszczenie gatunków. Szefową projektu jest Dr Aldina Franco, z Wydziału Nauk o Środowisku, University of East Anglia, która powiedziała: "Te ptaki zmieniły swoje zachowanie bardzo radykalnie, liczba bocianów spędzających zimę w Portugalii wzrosła ogromnie z około 1180 ptaków w 1995 r. do ponad 10.000 w 2008 i ta liczba nadal rośnie."
Cały artykuł w: Science Daily
I na zakończenie, wiadomość o bocianie, który pokazał się w lutym w ... USA ! Celeste Rovner, po powrocie do domu, na wschodnim krańcu Long Island w stanie Nowy Jork, w mieście Medford, zobaczyła siedzącego na dachu bociana. Była na tyle przytomna, że zrobiła mu zdjęcie (którego jednak w tej informacji nie ma). Po kilku dniach, bocian był również widziany w tej okolicy. Myślę, że, jeśli to prawda, nie mamy do czynienia z jakimś rekordowym przelotem bociana nad Oceanem Atlantyckim. Bocian, uciekł raczej z jakiegoś ogrodu zoologicznego. Ale... czy jest możliwe skolonizowanie USA przez nasze bociany ?
Całość tutaj: White stork in New York
Po południu, do gniazda w Kirchzarten przyleciał bocian.
Wieczorem do gniazda w Ulm, wrócił tata - bocian z ubiegłego roku, z obrączką AF004, na prawej nóżce (Dziękujemy Wendy za odczytanie obrączki).
Pojawił się również bocianek w odnowionym gnieździe w Hille.
Dodane przez gersenda dnia marca 04 2013 23:42:45 3 Komentarzy | 2630 Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Świetne!
100%
[2 Głosów]
Bardzo dobre
100%
[2 Głosów]
Dobre
100%
[2 Głosów]
Przeciętne
100%
[2 Głosów]
Słabe
100%
[2 Głosów]
Logowanie
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.