Ptasia Wyspa
Telemetria sateiltarna - jak to działa.

Wędrówki ptaków możemy śledzić, dzięki nadajnikom, w które coraz częściej są one wyposażane. Z nadajnikami podróżują nie tylko duże ptaki, jak bociany, rybołowy, orły, bieliki, czy orliki, ale również te całkiem malutkie, jak jaskółki, czy słowiki (<--kliknij).
Stało się to możliwe, dzięki nieustannie ulepszanym technologiom, pozwalającym na zmniejszenie rozmiarów nadajników nawet do 14 gramów.
Oczywiście, nie tylko ptaki są wyposażane w nadajniki. Mają je również, na przykład, nasze bałtyckie foki, amerykańskie wilki: wilki i pewnie inne zwierzęta.

Pierwsze nadajniki ważyły 70 gram i nadawały się jedynie dla dużych ptaków.
30-gramowy nadajnik PTT-100 Solar Argos/GPS ma wymiary 62x22x21 mm. Posiada elastyczną antenę, o długości 178 mm,ze stali nierdzewnej wysokiej jakości, powleczoną twardym nylonem, wystającą z tylnej krawędzi nadajnika, pod kątem 45 stopni do podstawy. Obudowa jest wykonana z lekkiego szkła kompozytowego, wzmocnionego materiałem epoksydowym i powleczonego od wewnątrz szczelną warstwą metalu. Obudowa jest całkowicie hermetyczna.
Czujniki: nadajnik Argos 30g/GPS w komplecie z czujnikami do pomiaru temperatury,napięcia własnego akumulatora oraz aktywności zwierząt, a także 12-kanałowy odbiornik GPS, który wykrywa pozycję, wysokość, kierunek i prędkość. Maksymalna wysokość, którą może określić, to 2047 m, maksymalna prędkość -127 km/godz. Nadajniki mają baterię słoneczną i mogą działać w temperaturach od minus 15 do plus 45 stopni Celsjusza. Nadajniki zakładane ptakom mają żywotność, obliczoną na około 3 lata. Są montowane jak plecaczki, za pomocą teflonowych szelek.
Nadajnik wysyła sygnały w każdej minucie, przez 10 godzin, po czym wyłącza się na 48 godzin. Czas trwania jednej transmisji jest krótszy, niż jedna sekunda. Każdy nadajnik ma swój specyficzny numer identyfikacyjny. Lokalizacja jest obliczana na podstawie pomiaru efektu Dopplera.

System, który umożliwia śledzenie zwierząt, nazywa się ARGOS. Nadajnik wysyła sygnały do jednego z pięciu satelitów, które posiada ARGOS , nieustannie krążących na wysokości 850 km nad ziemią i zbierających dane.
Dane z satelitów, są z kolei zbierane, przez ponad 40 anten naziemnych, rozlokowanych na całym świecie. Następnie, wszystkie te dane są przekazywane do jednej z dwóch głównych centrali, w okolicach Tuluzy, we Francji lub w pobliżu Washington, DC, USA. Centra przetwarzają dane i przekazują użytkownikom.
Użytkownik systemu ARGOS może ściągnąć te dane ze strony internetowej, poprzez e-mail, faksem lub bezpośrednio na mapę, w zależności od własnych preferencji.Bardzo obrazowo, zostało to wszystko wyjaśnione : Tutaj.
Ostatnio pojawiły się również nadajniki GPS/GSM, które lepiej działają w okolicach bardziej zaludnionych, w których występują zakłócenia odbioru danych w systemie ARGOS.Te nadajniki mają ten sam odbiornik GPS z kontrolą stanu naładowania akumulatora, funkcją gromadzenia i przechowywania danych z pory nocnej, ale przekazują zazwyczaj około 10 000 bajtów dziennie, podczas gdy nadajniki Argos / GPS PTTS mniej niż 1000 bajtów na dzień. Dane są przekazywane poprzez protokół systemu danych GPRS. Jednak w nielicznych obszarach pozbawionych zasięgu GSM, w których nie jest możliwe pobieranie danych, są one przekazywane nadal, w postaci wiadomości SMS zawierających ostatnie lokalizacje. Szczegółowe dane są archiwizowane w celu późniejszego przekazania po powrocie do obszarów w zasięgu sieci GSM. Więcej można przeczytać na stronie producenta: Link.

I wreszcie, dla ptaków, które nie tolerują "plecaczków" lub są ptakami nurkującymi, stworzono wersję nadajników wszczepialnych. Są one znacznie mniejsze i lżejsze (wersja 28g i 38g): Zobacz
Mam nadzieję, że rozmiary nadajników nadal będą się zmniejszać, aby ptaki w ogóle nie wiedziały, że je mają.

Dzięki telemetrii satelitarnej możemy lepiej poznać ptaki (i nie tylko), dowiedzieć się, gdzie migrują, ile czasu zajmuje im podróż, poznajemy ich obszary żerowania, a to wszystko pozwala opracować właściwe metody ich ochrony.


Ptaki z plecaczkami spełniają też ważną rolę w epidemiologii. To dzięki nim, monitorowane są drogi rozprzestrzeniania się chorób, takich, jak chociażby ptasia grypa: Zobacz


Jest to, jak na razie, najdokładniejsza metoda obserwacji, więc dobrze wiedzieć, przynajmniej w zarysach, jak to działa. Nie jestem dobra w sprawach technicznych, ale starałam się i mam nadzieję, że nie zanudziłam wszystkich na śmierć.


Dodane przez gersenda dnia listopada 17 2012 20:43:36
3 Komentarzy | 3603 Czytań Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 100% [2 Głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [2 Głosów]
Dobre Dobre 100% [2 Głosów]
Przeciętne Przeciętne 100% [2 Głosów]
Słabe Słabe 100% [2 Głosów]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 11
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 65
Nieaktywowany Użytkownik: 65
Najnowszy Użytkownik: TomasS
Witaj na Ptasiej Wyspie !


Twój adres IP to:

Kontakt
Poczta
Księga gości
Księga gości
Dzisiaj jest
Godzina
''''''''''''''''''''
Stats
......................................
eXTReMe Tracker
Tłumacz

Translator:

Tłumaczenie strony FranceTłumaczenie strony GermanyTłumaczenie strony English

Tłumaczenie strony RomaniaTłumaczenie strony HungaryTłumaczenie strony Russia